Píše se rok 1957 a do Starojické Lhoty byl přidělen hasičský vůz Tatra T 805 s hasičskou nástavbou zelené vojenské barvy. Jelikož dříve zabezpečovaly požární bezpečnost vojenské složky, byly ve většině případů vozy zelené khaki barvy.

S vozem vyjížděla družstva především na námětová cvičení pořádaná okrskem, ale také na sportovní soutěže v požárním sportu.

Tatrou T 805 disponovaly také jednotky v Dubu (valník s plachtou) a v Petřkovicích (zdravotní červená verze).

Tatra sloužila v našem sboru od roku 1957 do roku 1987, od kterého nám bylo přiděleno starší hasičské vozidlo Avia DVS 12 opět s hasičskou nástavbou z jednotky Frenštát pod Radhoštěm.

Kačena, jak byla mezi lidmi nazývaná Tatra T 805, byla převezena do Heřmanic, kde byla demontována nástavba, později odložena v Dubu na zahradě rodiny Pomklových a podvozek byl rozebrán a použit na výrobu domácího malotraktoru.

Tak ukončila Tatra své působení ve sboru a jakoby přestala pro všechny existovat.

Uplynulo mnoho let, několik generací, až nadšenci v roce 2017 přišli s projektem "Zrození T 805 ve sboru".

Na podzim zmíněného roku se objevil inzerát prodávající podvozek s motorem a kabinou bez nástavby v Brně.

Zavolalo se, domluvilo se a koupilo se. Nástavba, která stála bezmála 30 let na zahradě v Dubu, se za láhev pálenky odkoupila a převezla do Lhoty.

Ano, ta hasičská nástavba, která kdysi sloužila sboru. Je to pro nás vzácný artefakt a kus nostalgie pro pamětníky, kteří zažili vůz v provozu.

Nyní dobrovolníci z řad sboru i mimo něj renovují podvozek, motor repasuje renomovaný opravář historické techniky. Sponzorsky nám pomáhá několik firem technologiemi a pracemi, které nejsme schopni sami udělat.

Největší pomoci projektu je Dotační podpora Moravskoslezského kraje, která nemalou finanční podporou napomáhá projektu "Renovace T 805 – zrození T 805 ve sboru".

Galerie obrázků

tatra-t805-1.jpg
tatra-t805-2.jpg
tatra-t805-3.jpg
tatra-t805-4.jpg
tatra-t805-6.jpg
tatra-t805-5.jpg
tatra-t805-7.jpg