O obci

Starojická Lhota byla vystavěna jako řadová ves po obou stranách Lhotského potoka stranou silničního tahu Hranice – Ostrava, asi 3 km západně od Starého Jičína.

Byla zvána převážně jen Lhota/Lhotta, někdy též Kočičí Lhota (odtud i německé označení Katzendorf za II. sv. války) Teprve od roku 1921 se ustálil dnešní název.

Její katastr má rozlohu 554 ha. Počet obyvatelstva zůstává poměrně stálý.

V současné době obec brzy atakuje své maximum z roku 1930, ve kterém zde žilo 418 obyvatel. Momentálně jich v obci žije 406 ve 136 domech.

V srdci obce se nachází neogotický kostel Srdce Panny Marie z r. 1898, ve kterém v současnosti probíhá rekonstrukce.

V parku u kostela stojí pomník obětem na počest osvobození obce rudou armádou, před budovou požární zbrojnice a osadního výboru je pak pomník bratrancům Veverkovým, vynálezcům ruchadla a pamětní deska Janu Vahalovi, místnímu kováři, který zdokonalil ruchadlo a další orné nářadí.

Nad kostelem se nachází mateřská škola, pohostinství s výletištěm a kulturním domem a v jeho těsné blízkosti požární zbrojnice. V západní části vesnice je sportovní areál s tenisovým a volejbalovým kurtem, malým fotbalovým a dětským hřištěm. Při výjezdu z obce směrem na Palačov se nachází místní hřbitov.

V obci funguje Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen roku 1908. Zřízená je zde rovněž Jednotka sboru dobrovolných hasičů kategorie JPO V, která zajišťuje požární ochranu v obci.

V roce 1979 vznikl spolek turistů. Roku 1992 bylo založeno myslivecké sdružení a roku 2002 také sportovní klub.

V bývalém areálu JZD dnes sídlí několik soukromých firem.

Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb v souladu s pravidly pro užívání cookies. Více informací